ଅମୃତସର ରେଳଦୁର୍ଘଟଣା : ରାବଣ ଦହନବେଳେ ୬୧ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ

ଦଶହରା ଉତ୍ସବ ପାଳନ ଏବଂ ରାବଣପୋଡ଼ି ବେଳେ ଅମୃତସର ସହରର ଯୋଡ଼ା ଫାଟକ ପାଖରେ ଏକ ଦ୍ରୁତଗାମୀ ଟ୍ରେନ ଅଚାନକ ଭାବେ ଆସିଯିବା ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଲୋକ ତାହାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ମୋଟ ୬୧ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘାୟଲ ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।


ଜଳନ୍ଧର ଅମୃତସର ଡ଼ିଏମଇଉ (DMU) ଟ୍ରେନଟି ଜଲନ୍ଧରରୁ ଅମୃତସରରୁ ଫେରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରେନର କୌଣସି ହର୍ନ ଶୁଭିନଥିଲା ଯାହା ମିଳିଥିବା ଭିଡିଓରୁ ଜଣା ପଢୁଛି । ନିକଟସ୍ଥ ରେଳଷ୍ଟେସନର ଷ୍ଟେସନମାଷ୍ଟରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସେହି ପଡ଼ିଆରେ ରାବଣପୋଡ଼ି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ତାଙ୍କୁ ବି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କିମ୍ବା ଖବର ନଥିଲା, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏତେ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥାନ୍ତା ।

ଦର୍ଶକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦର୍ଶକ ଥିଲେ। ଏବଂ ରେଳଧାରଣ ନିକଟରେ ୩୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ରାବଣ ପୋଡ଼ିର ଠିକ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡପରେ (ସନ୍ଧ୍ୟା ୬:୪୫)ହଠାତ ଟ୍ରେନଟି ବିନା କୌଣସି ଆବାଜ କରି/ହର୍ଣ ମାରି ଖୁବ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ମାଡ଼ିଆସିଥିଲା । ସେହିସମୟରେ ଲେବଲ କ୍ରସିଂ କିନ୍ତୁ ବନ୍ଦଥିଲା । ଯାହା ଦର୍ଶକମାନେ ଜାଣିପାରିନଥିଲେ

ଆହତମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଅମୃତସର ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଗୁରୁ ନାନକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଇଣ୍ଡୋ-ତିବ୍ବତ ବର୍ଡର ପୁଲିସ ଆସି ସହାୟତା ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ

Post a Comment

0 Comments