ସୁପରହିଟ ଗାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜଙ୍କ ପରଲୋକ ।

ଅଶି ଏବଂ ନବେ ଦଶକର ସୁପରହିଟ ଗାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜଙ୍କ ଆଜି ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୬୪ ବର୍ଷୀୟ ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜଙ୍କ ଜନ୍ମ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଶୋକନଗରରେ ୨ ଜୁଲାଇ ୧୯୫୪ରେ ହୋଇଥିଲା । ସେ ନିଜର ଅନେକ ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ଗୀତ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧିଲାଭ କରିଥିଲେ

ଅଜିଜଙ୍କ ସେକ୍ରେଟାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଗତକାଲି (ସୋମବାର) ତାଙ୍କର କୋଲକାତାରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଥିଲା । ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସାରି ଆଜି ମୁମ୍ବାଇ ଫେରିବା ପରେ ଅଚାନକ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଟ୍ଯାକ୍ସିରେ ବସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିଧା ନାନାବତୀ ହସ୍ପିଟାଲ ନିଆ ଯାଇଥିଲା ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ

ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜ (ଶଏଦ ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜ-ଉନ-ନବୀ) ନିଜର ସଙ୍ଗୀତ ଜୀବନୀ ବଙ୍ଗାଳୀ ଚଳଚିତ୍ର ଜ୍ୟୋତିରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ୧୯୮୪ରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଆସି ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୀଗୀତ ଭାବେ ଅମ୍ବର (୧୯୮୪) ଚଳଚିତ୍ରରେ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ, ଅନୁ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଅଭିନୀତ ମର୍ଦ ଟଙ୍ଗେୱାଲା... ଗୀତରେ ଗାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ

ସେ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଯେପରି କଲ୍ୟାଣ-ଆନନ୍ଦ, ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ-ପ୍ୟାରେଲାଲ, ଆର ଡ଼ି ବର୍ମନ, ନୌଶାଦ, ବାପ୍ପୀ ଲାହିରୀ, ରାଜେଶ ରୋଶନ, ରାମଲକ୍ଷ୍ମଣ, ନଦିମ ଶ୍ରବଣ, ଅନୁ ମଲ୍ଲିକ, ଯତୀନ ଲଲିତ, ଆଦିଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ ।

ବାସ୍ତବରେ ସେ ଓଡ଼ିଆକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ଏବଂ ୧୯୮୫ ମସିହାରୁ ଓଡ଼ିଆରେ ବହୁ ଆଲବମ, ଭଜନ ଏବଂ ସିନେମାରେ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ । ସେ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଗୀତ ଗାଇ, ଦୁଇଥର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ହିନ୍ଦୀ ପାର୍ଶ୍ଵଗାୟକ ଭାବେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ

Post a Comment

0 Comments