ଭଜନାନନ୍ଦ କବିଶ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକାକୁଳ ସାରସ୍ଵତ ପ୍ରେମୀ ।

ଭଜନାନନ୍ଦ କବିଶ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପୃଷ୍ଟି ଗତକାଲି (୩୧ ରାତ୍ର ଦୁଇ ଘଟିକାରେ) ୬୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ଇହଲୋକ ଗମନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କରି ବିୟୋଗରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସାରସ୍ଵତ ପ୍ରେମୀ ଏବଂ ଛତ୍ରପୁରବାସୀ ଖୁବ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

କଟକର କାନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମିତ ଶ୍ରୀ ପୃଷ୍ଟି ଏକା ଧାରରେ ଜଣେ ସାହିତ୍ୟିକ, ଗାୟକ ଏବଂ ସୁବକ୍ତା ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ନିଜର ଚାକିରି (ବରିଷ୍ଠ କ୍ଷିପ୍ର ଲିପିକ / ସିନିୟର ଷ୍ଟେନୋ) କାଳରୁ ସେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସଦରମହକୁମା ଛତ୍ରପୁରରେ ରହି ଆସୁଥିଲେ । ନିଜର ସାହିତ୍ୟପ୍ରେମ ଓ ଭଗବତ ପ୍ରେମଦ୍ଵାରା ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆପଣାର କରିଥିଲେ । 
ନିଜର ଜୀବନକାଳରେ ସେ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ  କୃତିତ୍ଵ  ଲାଭ କରିଥିଲେ, ଯେପରି ଛତ୍ରପୁରର ବେଳାଧ୍ୱନି (୨୦୧୦), ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଲେଖକ ସାମମୁଖ୍ୟ (୨୦୦୩), ଶିଶୁକଲ୍ୟାଣ ସାହିତ୍ୟ ସାଂସଦ ଓ ପଟେଲ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ (୨୦୦୪), ପୋଲସରାର ଶରଣ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ (୨୦୦୭) , କୋଦଳା ଆଠଗଡ ମୋହତ୍ସବ (୨୦୦୮), ଯୁଗ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ, ଗାନ୍ଧୀନଗର (୨୦୦୯), ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପୁସ୍ତକ ମେଳା (୨୦୧୦), ଉତ୍କଳିକା, ବାଲିପଦର (୨୦୧୦), ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଗାଁ ମହାପର୍ବ (୨୦୧୨), ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ କବି ସମ୍ମିଳନୀ (୨୦୧୫) ଇତ୍ୟାଦି
ସେ ଶିବ ଜ୍ଞାନାମୃତ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପତ୍ରିକା, ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ କବିଶ୍ରୀ ଉପାଧି ପ୍ରାପ୍ତ, (୧୯୯୩) ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଛତ୍ରପୁରରୁ ଭଜନାନନ୍ଦ ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ (୧୯୯୫), କଳଶଣ୍ଢପୁର ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀରୁ ସମ୍ମାନିତ (୨୦୦୮) ହୋଇଛନ୍ତି ।
୨୦୦୭ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଦିବ୍ୟ ଜୀବନ ପଥେ ଖୁବ ପାଠକୀୟ ଲାଭ କରିଥିଲା ।
ତାଙ୍କରି ଆତ୍ମା ସଦ୍ଗତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେଊ ଏହା ଆମରି କାମନା ।

Post a Comment

0 Comments